SKIP TO CONTENT
FAQ DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNYCH I HYBRYDOWYCH MODELI PEUGEOT

 
 
FAQ DOTYCZĄCE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

 
Czy masz jakieś pytania dotyczące samochodów elektrycznych i hybrydowych modeli typu plug-in?
Znajdź wszystkie odpowiedzi na swoje pytania w PEUGEOT FAQ. 
 
 
FAQ DOTYCZĄCE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

 

Czy masz jakieś pytania dotyczące samochodów elektrycznych i hybrydowych modeli typu plug-in? Znajdź wszystkie odpowiedzi na swoje pytania w PEUGEOT FAQ. 

 
 
ZALETY


Dlaczego lepiej kupić samochód z napędem elektrycznym zamiast z silnikiem benzynowym lub diesla?

Poza niewielkim negatywnym wpływem na środowisko dzięki redukcji emisji CO2, samochód elektryczny PEUGEOT ma wiele zalet: 

 

 • Płynna jazda, 0 hałasu, 0 wibracji, 0 zmiany biegów, 0 paliwa, 0 emisji C02 podczas jazdy, 0 nieprzyjemnych zapachów;
 • Oszczędności na paliwie i konserwacji;
 • Wsparcie finansowe ze strony państwa;
 • Brak ograniczeń w ruchu podczas wzrostu poziomu zanieczyszczenia.

Pojazd zasilany w 100% elektrycznością czy hybryda typu plug-in, co wybrać? 

Samochód elektryczny nie używa paliwa, ponieważ zasilany jest akumulatorem elektrycznym. Jest to całkowicie niezanieczyszczający środowiska samochód z zerową emisją (ZEV). Jeśli pokonujesz mniej niż 50 km dziennie, jego zasięg (do 362 km) pozwoli ci spokojnie korzystać z samochodu, tankując je raz w tygodniu do pełna.

 

Pojazd hybrydowy czerpie część swojej mocy z silnika benzynowego. W pełni hybrydowy pojazd podczas jazdy ładuje akumulatory za pośrednictwem silnika benzynowego. Samochód hybrydowy typu plug-in musi zostać podłączony, aby naładować akumulator i ma zasięg auta elektrycznego. Samochód hybrydowy typu plug-in może podróżować dalej w trybie elektrycznym niż pojazd w pełni hybrydowy. Kierowca z łatwością może aktywować tryb w pełni elektryczny. Tryb elektryczny pozwala również dostosować styl jazdy do rodzaju drogi, po której porusza się samochód. 

 
 
OSZCZĘDNOŚĆ


Jakie wsparcie jest dostępne w ramach zakupu pojazdu w pełni elektrycznego? 

Rozważasz zakup samochodu elektrycznego? Wybierz najbardziej dopasowany do Ciebie model PEUGEOT i wjedź w erę elektromobilności.

 

Dla osób fizycznych dofinansowanie do zakupu pojazdu o maksymalnej cenie 225 000 zł brutto  wynosi 18 750 zł. W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny dotacja wynosi 27 000 zł, bez ograniczeń kosztu zakupu pojazdu.

 

Przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje mogą uzyskać dofinansowanie do 27 000 zł, jeżeli zadeklarują roczny przebieg wyższy niż 15000 km. 

 

Poznaj ofertę finansowania obniżonego o wartość dotacji i ciesz się nowym zeroemisyjnym autem prosto z salonu.  


Wspieraj elektromobilność

Przedsiębiorstwa i podmioty instytucjonalne mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje do zakupu samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem od 22 listopada 2021 r. do 30 września 2025 r., o ile wcześniej nie wyczerpie się budżet programu „Mój elektryk”. Do występowania o dopłaty uprawnione są: firmy, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, rolnicy indywidualni oraz kościoły i inne związki wyznaniowe. Sprawdź ofertę PEUGEOT i skorzystaj z dofinansowania.

 

Dostępność dofinansowania uzależniona jest od poziomu wykorzystania budżetu programu.

 

Niniejsza informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Przedmiotowe wsparcie nie jest promocją handlową sprzedawcy pojazdu.


Czy używane pojazdy elektryczne kwalifikują się w ramach pomocy państwowej?

Pojazdy używane również kwalifikują się do premii ekologicznej, państwo przyznaje pomoc w wysokości 1000 euro na zakup lub leasing (dwa lata lub dłużej) używanego samochodu elektrycznego lub furgonetki z emisją C02 równą 0 g/km. 

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie w programie „Mój elektryk” można składać wyłącznie przez Internet. W tym celu należy wypełnić e-formularz (formularz) dołączyć dowód zakupu, rejestracji i ubezpieczenia pojazdu. Wniosek musi być poświadczony podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym, wówczas dokument staje się wiążącą umową wypłaty dotacji.

 

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami.

 

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji można składać od 12.07.2021 r. do 30.09.2025 r. lub do wyczerpania środków alokacji.

 

Kupiłeś auto po 1.05.2021 r.? Możesz ubiegać się o dotację wstecznie.


Czym jest premia ekologiczna?

Aby ułatwić zakup bardziej odpowiedzialnego pojazdu, państwo stworzyło program pomocy finansowej bez wymogów dotyczących dochodów.

Premia wypłacana jest w formie dotacji na zakup nowego lub używanego pojazdu elektrycznego i może wynieść do 6000 euro (w zależności od ilości emitowanego przez pojazd CO2). Premia za zakup może być również połączona z premią za konwersję dla samochodów przeznaczonych do kasacji.


 
 
AKUMULATOR


Jaka jest gwarancja na akumulator samochodu elektrycznego PEUGEOT?

Twój samochód PEUGEOT z napędem elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in korzysta z przedłużonej gwarancji na akumulator trakcyjny: 8 lat lub 160 000 km, przy minimalnej pojemności 70%. Wszystkie prace z tego zakresu wykonane w tym okresie pokrywa PEUGEOT.

Czy można wymienić akumulator w moim pojeździe elektrycznym? 

Przy zakupie samochodu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in zalecamy subskrypcję Planu serwisowego: wszystko jest wliczone w cenę, aby zagwarantować ci spokój podczas użytkowania i odsprzedaż w najlepszej cenie: 

 

 • Świadectwo pojemności akumulatora trakcyjnego;
 • Wymiana lub naprawa wadliwych części (np. akumulatora);
 • Wymiana części zużywających się (np. klocki hamulcowe, pióra wycieraczek itp.);
 • Serwisowanie okresowe;
 • Pomoc drogowa (w tym na wypadek rozładowania akumulatora).

 

Uwaga: nasze akumulatory trakcyjne objęte są gwarancją na 8 lat lub 160 000 km.


W jaki sposób akumulatory samochodów elektrycznych PEUGEOT  poddawane są recyklingowi?
Od 2015 zbiórkę i recykling akumulatorów prowadzi roku firma SNAM. Obecnie procent akumulatorów poddawanych recyklingowi wynosi 70%, co znacznie przekracza wymóg regulacyjny wynoszący 50%. Nasze zużyte akumulatory są również ponownie wykorzystywane w systemach magazynowania energii w domach prywatnych i apartamentowcach.

 
 
ZASIĘG


Jaki jest zasięg mojego pojazdu elektrycznego?

Wyposażony w akumulator o pojemności 50 kWh (w zależności od wersji w PEUGEOT e-Traveller dostępny jest również akumulator o pojemności 75 kWh), oferta elektrycznych samochodów PEUGEOT zapewnia maksymalną moc 100 kW i umożliwia przejechanie do 362 km WLTP(i)  Podane wartości dotyczące zasięgu i zużycia energii elektrycznej są zgodne z procedurą testowania WLTP, której od dnia 1 września 2018 r. poddawane są fabrycznie nowe pojazdy. Wartości te mogą różnić się w zależności od rzeczywistych warunków użytkowania i innych czynników, takich jak: prędkość jazdy, temperatura wewnątrz pojazdy, styl jazdy i temperatura powietrza na zewnątrz.   po ładowaniu do pełna.

Jak mogę zoptymalizować zasięg jazdy mojego samochodu?

Zasięg pojazdu elektrycznego zależy przede wszystkim od stanu naładowania akumulatora, ale może na niego wpływać również zbyt szybka jazda, częste przyspieszanie, przewożony ładunek i rodzaj drogi. Zalecamy płynną lub ekonomiczną jazdę, aby zachować maksymalny zasięg samochodu elektrycznego.

Dlaczego zasięg samochodu elektrycznego jest mniejszy, gdy jest zimno?

Samochody elektryczne i hybrydowe PEUGEOT są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, które muszą być utrzymywane w temperaturze dodatniej, aby zachować ich wydajność. Moc potrzebna do podgrzania akumulatorów pochodzi z silnika, co ma wpływ na zasięg pojazdu.

Kto poświadcza zasięg samochodu elektrycznego?

WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure) to protokół certyfikacji pojazdów stosowany w Unii Europejskiej do pomiaru zużycia paliwa, emisji zanieczyszczeń i zasięgu pojazdów elektrycznych.

 
 
ŁADOWANIE 


Jak naładuje swoje auto elektryczne?

Dostępnych jest kilka rozwiązań w zakresie ładowania, które ułatwią ci codzienne użytkowanie pojazdu elektrycznego: 

 • Ładowanie w domu lub prywatnie: możesz ładować swój pojazd bezpośrednio z domu, wybierając gniazdko w domu, gniazdko dużej mocy lub Wall Box;
 • Ładowanie publiczne: możesz ładować swój pojazd w prawie 250 000 punktach ładowania w Europie, które są kompatybilne z samochodami elektrycznymi PEUGEOT.

Ile czasu zajmie ładowanie mojego samochodu z napędem elektrycznym?

Czasu ładowania nie można dokładnie określić, ponieważ zależy on od kilku parametrów, takich jak: 

 

 • Moc stacji ładującej i używanego kabla ładującego;
 • Warunki pogodowe;
 • Poziom naładowania twojego akumulatora. Im niższy poziom naładowania akumulatora, tym dłużej trwa ładowanie.

 

Aby zoptymalizować czas ładowania, instalacja Wall Box w twoim domu zapewnia znaczną oszczędność czasu. 

W trasie korzystaj ze stacji szybkiego ładowania wszędzie tam, gdzie to możliwe, i odzyskaj 80% zasięgu w 30 minut. Aplikacja MyPeugeot pomoże Ci je zlokalizować w mgnieniu oka.


Jak mogę zdalnie monitorować ładowanie mojego samochodu elektrycznego?

Dostępna bezpłatnie na systemy IOS i Android aplikacja MyPeugeot i jej zdalna usługa e-Command umożliwiają zdalne rozpoczęcie ładowania lub zaplanowanie go w wybranym przez ciebie czasie w celu wykorzystania najbardziej korzystnych okresów ładowania. Możesz także kontrolować w czasie rzeczywistym prędkość, z jaką ładuje się twój samochód, oraz pozostały czas ładowania. W przypadku nieoczekiwanej przerwy ładowania lub gdy twój samochód będzie już w pełni naładowany, zostaniesz o tym poinformowany za pośrednictwem aplikacji. 

 


Jakie są zalecenia dotyczące ładowania mojego samochodu elektrycznego?

Jeśli ładujesz swój samochód w domu, radzimy ładować go poza godzinami szczytu (między 21:30 a 7:30 oraz 12:00-16:00), aby zoptymalizować koszt ładowania. 

 

Aby zoptymalizować czas ładowania, instalacja i użytkowanie Wall Box w domu zapewnia znaczną oszczędność czasu (4 godziny do osiągnięcia 80% zasięgu w porównaniu do 25 godzin w przypadku standardowej domowej wtyczki). W trasie korzystaj ze stacji szybkiego ładowania i odzyskaj 80% zasięgu w 30 minut. 

 
 
KONSERWACJA


Jaka konserwacja jest wymagana w przypadku pojazdu elektrycznego?

Silnik samochodu elektrycznego jest mniej skomplikowany i ma mniej części mechanicznych niż silnik spalinowy, dlatego jeśli jeździsz samochodem elektrycznym, wykonywanie niektórych czynności serwisowych, takich jak wymiana oleju, paska rozrządu, świec zapłonowych nie jest potrzebne. 

 

Klocki lub tarcze hamulcowe to również części, na których oszczędzisz pieniądze, ponieważ ich zużycie jest zminimalizowane dzięki rekuperacyjnemu układowi hamulcowemu, który gwarantuje ich dłuższą żywotność.


Kiedy umówić się na serwis mojego samochodu elektrycznego PEUGEOT?

Wymaga mniej konserwacji niż pojazd z silnikiem spalinowym: koniec z wymianą oleju, wymianą filtra oleju lub sprzęgła czy kontrolą emisji. Dzięki temu rzadziej będziesz odwiedzać warsztat.

 

Aby móc dowolnie zarządzać przeglądami samochodu, aplikacja MyPeugeot oferuje ci wirtualną książeczkę serwisową, która pomaga przestrzegać zalecanego harmonogramu przeglądów pojazdu zgodnie z wprowadzonymi informacjami dotyczącymi: 

 

 • Aktualnego przebiegu;
 • Średniego rocznego przebiegu i informacji o twoim użytkowaniu (osobistym lub służbowym).

 

Aby zapewnić idealne działanie, należy samodzielnie i regularnie aktualizować te informacje (chyba że pojazd jest połączony przez Bluetooth lub umowę ConnectPacks, w którym to przypadku aktualizacja przebiegu odbywa się automatycznie) oraz odnotowywać wykonane czynności konserwacyjne, aby książka serwisowa była aktualna.

 

Ponadto, jeśli subskrybujesz naszą cyfrową usługę Maintenance e-book, będziesz również korzystać z automatycznych aktualizacji czynności konserwacyjnych wykonywanych przez twoje warsztaty w ramach planu serwisowego. 

Subskrypcja jest darmowa.

 

Aby aktywować tę usługę, umów się bezpośrednio w punkcie sprzedaży PEUGEOT.

 
 
PODRÓŻE


Czy mogę odbywać dalekie podróże samochodem elektrycznym?

Cała oferta samochodów elektrycznych PEUGEOT pozwala ci korzystać z możliwości szybkiego ładowania na drodze lub na autostradzie. 

W ciągu zaledwie 30 minut możesz odzyskać do 300 km zasięgu WLTP. W celu optymalizacji ładowania, aplikacja Free2move sugeruje zoptymalizowaną trasę na podstawie pojemności akumulatora, pozostałego zasięgu, topografii drogi i stacji ładowania dostępnych na trasie..


Jak mogę się upewnić, że akumulator ma wystarczającą moc na długie podróże?

Przyjęcie płynnego stylu jazdy i włączenie trybu Eco na długich trasach pozwoli uniknąć nadmiernego zużycia energii. 

 

Płynne przyspieszanie i hamowanie z odzyskiwaniem energii może zaoszczędzić do 15% zasięgu twojego samochodu. Na koniec pamiętaj o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, ponieważ jazda z dużą prędkością zmniejsza zasięg twojego samochodu. 


Czy mogę jeździć samochodem elektrycznym w deszczu lub śniegu?

Maska pojazdu i klapka portu ładowania zapewniają wodoszczelność elementów elektrycznych, dzięki czemu możesz cieszyć się wyjątkowymi wrażeniami z jazdy samochodem z napędem elektrycznym nawet w deszczu czy śniegu. Zobacz nasze porady dotyczące bezproblemowego korzystania z samochodu elektrycznego w życiu codziennym: 

 

 • Przed umyciem pojazdu klapka gniazda ładowania musi być prawidłowo zamknięta;
 • Nie myj pojazdu podczas ładowania ani nie używaj wody pod wysokim ciśnieniem do mycia komory silnika lub podwozia;
 • Nie pozwól, aby woda lub kurz dostały się do złącza lub wtyczki ładowania (ryzyko porażenia prądem lub pożaru);
 • Pamiętaj również, żeby nie podłączać ani nie odłączać wtyczki ładowania mokrymi rękami (ryzyko porażenia prądem).

 
 
SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY 


Czym jest samochód elektryczny?

Samochód elektryczny to pojazd, którego silnik jest zasilany energią elektryczną z akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory w 100% elektrycznych pojazdach PEUGEOT znajdują się pod podłogą, dzięki czemu nie ograniczają przestrzeni na pokładzie ani objętości bagażnika.

Jak działa silnik w pełni elektrycznego samochodu?

Samochód elektryczny nie ma silnika benzynowego ani wysokoprężnego, ma natomiast silnik, który wykorzystuje energię elektryczną. Silnik przekształca energię zmagazynowaną w akumulatorze w energię mechaniczną umożliwiającą poruszanie się pojazdu po naciśnięciu pedału gazu.

 
 
SAMOCHODY HYBRYDOWE


Czym charakteryzuje się samochód hybrydowy typu plug-in?

Hybrydowy samochód elektryczny typu plug-in (PHEV) to samochód wyposażony w dwa źródła zasilania: silnik benzynowy lub wysokoprężny oraz silnik elektryczny zasilany akumulatorem. Termin „hybrydowy” odnosi się do połączenia dwóch źródeł zasilania, a„plug-in” oznacza możliwość ładowania akumulatora z domowego gniazdka lub publicznego punktu ładowania.

Jaka jest różnica między samochodem z napędem elektrycznym a hybrydą typu plug-in?

Samochód elektryczny, znany również jako pojazd elektryczny (EV), to pojazd z jednym silnikiem napędzanym energią elektryczną, w przeciwieństwie do pojazdu hybrydowego typu plug-in lub PHEV, który ma zarówno silnik elektryczny jak i silnik spalinowy.

Jak działa samochód hybrydowy typu plug-in?

Samochód hybrydowy typu plug-in współpracuje z silnikiem elektrycznym, silnikiem spalinowym lub kombinacją obu źródeł zasilania. Samochód jest napędzany silnikiem elektrycznym podczas ruszania i przy niskich prędkościach oraz przez kombinację tych dwóch źródeł podczas przyspieszania w celu uzyskania optymalnych osiągów. Jeśli akumulator pojazdu nie jest wystarczająco naładowany, do zasilania samochodu zostanie wykorzystany silnik spalinowy.

Jaka jest różnica między samochodem z napędem hybrydowym a hybrydą typu plug-in?

Samochód hybrydowy odzyskuje energię tylko podczas hamowania rekuperacyjnego w celu naładowania akumulatora energią elektryczną, podczas gdy samochód hybrydowy typu plug-in może zarówno być podłączony do domowego gniazdka lub publicznego punktu ładowania, jak i wykorzystywać hamowanie rekuperacyjne do ładowania akumulatora.

Co oznaczają nazwy samochodów EV, BEV, HEV, PHEV lub FCEV?

Istnieje kilka skrótów dla różnych typów pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in: 

 

 • EV oznacza „pojazd elektryczny” a BEV „pojazd elektryczny z akumulatorem” i te skróty określają 100% elektryczne samochody;
 • HEV lub „hybrydowy pojazd elektryczny” dla hybrydowych pojazdów elektrycznych wyposażonych w silnik elektryczny i silnik spalinowy;
 • PHEV lub „pojazd hybrydowy typu plug-in” dla samochodów wyposażonych w silnik spalinowy i silnik elektryczny z akumulatorem;
 • FCEV lub „pojazd elektryczny z ogniwami paliwowymi” dla pojazdów elektrycznych, które zamiast akumulatora wykorzystują ogniwo paliwowe zasilane wodorem.

 
 
NASZE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE CZEKAJĄ NA CIEBIE

 
Niezależnie od tego, czy jest to samochód miejski, samochód rodzinny, sedan, kombi czy SUV, znajdź swojego idealnego peugeot i skorzystaj z wyjątkowych ofert i warunków na szeroką ofertę pojazdów w 100% elektrycznych lub hybrydowych typu plug-in dostępnych już teraz.
 
 
 
NASZE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE CZEKAJĄ NA CIEBIE

 

Niezależnie od tego, czy jest to samochód miejski, samochód rodzinny, sedan, kombi czy SUV, znajdź swojego idealnego peugeot i skorzystaj z wyjątkowych ofert i warunków na szeroką ofertę pojazdów w 100% elektrycznych lub hybrydowych typu plug-in dostępnych już teraz.