SKIP TO CONTENT
EKOJAZDA – TWOJE SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE ENERGII
 
 
 
 

10 maja 2022 r.

8 minut czytania

EKOJAZDA – TWOJE SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE ENERGII

Ceny energii systematycznie rosną, a Ty się zastanawiasz, jak obniżyć koszty jej zużycia? Zarówno posiadacze samochodów spalinowych jak i elektrycznych mają do dyspozycji kilka sposobów na obniżenie zużycia nośników energii i zmniejszenia związanych z nimi wydatków. Jednak rozwiązania te nie zawsze są takie same dla samochodów spalinowych i elektrycznych.

 

PEUGEOT wyposaża wersje spalinowe i zelektryfikowane swoich modeli w systemy wspomagania prowadzenia i oszczędzania energii. Jednak żeby móc prowadzić samochód w sposób proekologiczny i oszczędny, trzeba się z nimi dobrze zapoznać i wyrobić w sobie właściwe nawyki. 

 

Poniżej przedstawiamy przegląd sugerowanych dobrych praktyk dla kierowców. Zaczynamy od najbardziej znanych spośród nich.

Nawyki sprzyjające ekojeździe przed wyruszeniem w drogę

Masa i efektywność aerodynamiczna twojego samochodu mają niewątpliwy wpływ na zużycie paliwa. 

Dlatego – na przykład – zastanów się, czy w danej podróży na pewno jest ci potrzebny box dachowy. Jego obecność może zwiększyć zużycie energii o 15 do 20%. Warto pomyśleć o jego zdjęciu, gdy tylko przestanie być potrzebny.

Czy wiedziałeś, że niewłaściwe utrzymanie samochodu może doprowadzić do zwiększenia zużycia paliwa nawet o 25%?

Dlatego powinieneś na przykład systematycznie sprawdzać ciśnienie w oponach. Niedopompowane opony powodują zwiększenie oporów toczenia. Prawidłowe ciśnienie, to oszczędność paliwa odpowiadająca nawet 3 tygodniom jazdy w skali roku. Czemu miałbyś z tego rezygnować? 

Reaguj z wyprzedzeniem na sytuację na drodze

Nieprzestrzeganie bezpiecznych odległości podczas jazdy po mieście może skutkować koniecznością częstego gwałtownego hamowania i przyspieszania. Ten „efekt gąsienicy” jest jedną z przyczyn nadmiernego zużycia paliwa/energii. Niniejsze zalecenie warto stosować także przy zbliżaniu się do świateł ulicznych i skrzyżowań. Niezależnie od typu napędu w twoim samochodzie, korzystaj – na ile to możliwe – z hamowania silnikiem.

 

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu PEUGEOT z napędem w 100% elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in, korzystaj z funkcji hamowania z odzyskiwaniem energii.

 

Aktywacja przyciskiem (B) na środkowej konsoli trybu „Brake” wzmacnia działanie hamulca silnikowego i przyspiesza ładowanie akumulatora trakcyjnego w fazach zwalniania.

Staraj się ograniczać prędkość 

Zmniejszenie prędkości ze 130 do 110 km/h podczas jazdy autostradą może przynieść oszczędność do 25% paliwa i zmniejszyć jednocześnie poziom emisji CO2. 

 

Jesteś posiadaczem samochodu z napędem w 100% elektrycznym? Musisz zatem pamiętać, że w miarę zwiększania prędkości zasięg twojego samochodu będzie się zmniejszał. To właściwy moment na uświadomienie sobie, że jazda z prędkością 110 km/h zamiast 130 km/h nie oznacza straty czasu. Samochód elektryczny zużywa średnio o 30% więcej energii przy 130 km/h niż przy 110 km/h. Na trasie o długości 400 km dzięki wolniejszej jeździe można dotrzeć do celu i doładować samochód tylko jeden raz, bez konieczności drugiego postoju. Oczywiście o ile nie najdzie cię ochota, by rozprostować nogi.

 

Niewątpliwie warto też korzystać z tempomatu. To idealny sposób na jazdę ze stałą prędkością z utrzymaniem silnika na niskich obrotach. 

Wykaż się elastycznością za kierownicą

Moment obrotowy silnika spalinowego rośnie wraz ze wzrostem prędkości obrotowej, natomiast silnik elektryczny generuje maksymalny moment obrotowy od chwili ruszenia z miejsca.

 

Łagodne, płynne wykonywanie manewrów sprzyja jeździe ekoodpowiedzialnej. W przypadku silników spalinowych ruszanie z miejsca pozostaje względnie powolne. Biegi należy zmieniać płynnie i przechodzić na wyższy bieg w odpowiednim momencie, tak aby nie dopuścić do jazdy na zbyt wysokich obrotach: w przypadku silnika wysokoprężnego nie należy przekraczać 2 000 obr/min, a w przypadku silnika benzynowego – 3 000 obr/min. 

Czy wiesz, że...?

Samochody z napędem hybrydowym typu plug-in zawsze ruszają z miejsca w trybie elektrycznym, dopiero później przechodzą do trybu spalinowego. Dzięki temu ruszanie z miejsca i przyspieszanie jest znacznie bardziej dynamiczne. 

Samochody PEUGEOT z napędem w 100% elektrycznym i hybrydowym typu plug-in posiadają wskaźnik zużycia energii umieszczony bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Jest to bardzo praktyczne urządzenie, pozwalające monitorować i oceniać twój styl jazdy. 

Są na nim zaznaczone trzy strefy, które dostarczają w czasie rzeczywistym informacji o aktualnym poborze mocy w samochodzie:

· POWER: duży pobór mocy. Kursor znajduje się w tej strefie w fazach dynamicznej jazdy, gdy kierowca chce maksymalnie wykorzystać możliwości samochodu. Gdy kursor wskaźnika oscyluje w tej strefie, Twój samochód zużywa więcej energii! 

· ECO: optymalne wykorzystanie energii. W samochodach w 100% elektrycznych kursor oscyluje w tej strefie w fazach optymalizacji zużycia energii. W przypadku hybryd typu plug-in kursor znajduje się w tym położeniu podczas jazdy w trybie elektrycznym lub w fazach optymalnego wykorzystania silnika spalinowego.

· CHARGE: faza odzyskiwania energii. Kursor oscyluje tej strefie w fazach zwalniania.

Jak korzystać z samochodu z napędem hybrydowym?

Aby w pełni wykorzystać atuty samochodu z napędem hybrydowym typu plug-in, należy priorytetowo wybierać jazdę w trybie elektrycznym. Konieczne jest zatem jak najczęstsze sprawdzanie poziomu naładowania akumulatora trakcyjnego.

 

Samochody z napędem hybrydowym typu plug-in są samochodami inteligentnymi. Tryb HYBRID pozwala zoptymalizować zużycie paliwa: sztuczna inteligencja samochodu zarządza naprzemiennym lub jednoczesnym wykorzystaniem obydwu napędów w zależności od warunków drogowych i stylu jazdy kierowcy, tak aby możliwie jak najefektywniej wykorzystać zużywaną energię. 

Wyłączaj silnik na postoju

Gdy samochód pozostaje na postoju dłużej niż 20 sekund, zużywa więcej energii niż w przypadku zatrzymania silnika i jego ponownego uruchomienia. Lepiej zatem wyłączyć silnik, gdy pracuje on bezproduktywnie. 

 

System Stop & Start jest technologią obecną w wielu modelach PEUGEOT. Służy automatycznemu wyłączaniu i ponownemu uruchamianiu silnika.

Korzystaj z umiarem z klimatyzacji

Klimatyzacja zwiększa zużycie energii w twoim samochodzie.

 

Podczas upałów nie ma potrzeby obniżania temperatury w kabinie poniżej 19 °C. Przy 23 °C nadal masz wrażenie rześkości… i jest to lepsze dla zdrowia.

Wybór ekojazdy i zastosowanie kilku prostych zasad to oszczędność energii w twoim PEUGEOT, zarówno spalinowym jak i elektrycznym.
To korzystne zarówno dla twojego portfela jak i dla naszej planety. Ciekawe i motywujące może być sprawdzanie w aplikacji mobilnej MYPEUGEOT lub bezpośrednio na komputerze pokładowym (zwłaszcza w modelach zelektryfikowanych) statystyki zużycia i przepływu energii.  Obserwuj, co się dzieje podczas jazdy i ćwicz. Podobnie jak sportowiec dąż stopniowo do rekordu w oszczędzaniu paliwa lub energii elektrycznej!