SKIP TO CONTENT
PEUGEOT e-LEGEND Concept

PEUGEOT e-LEGEND Concept: pojazd autonomiczny marki PEUGEOT

MANIFEST AUTONOMICZNY

Ponieważ autonomia nie oznacza monotonii, a transformacja energetyczna nie wymaże 120 lat historii motoryzacji, w PEUGEOT z dumą ogłaszamy powstanie modelu e-LEGEND CONCEPT.

#EkscytującaPrzyszłość

 

 

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT to nie tylko manifest technologiczny. Jest to wizja świetlanej przyszłości, którą realizuje marka PEUGEOT. Samochód elektryczny i autonomiczny to gwarancja jeszcze silniejszych wrażeń, a przecież nuda nigdy nie była wpisana w DNA marki PEUGEOT.

GT BEZ ZAHAMOWAŃ

Celem, jaki przyświecał zespołowi projektantów z koncernu PEUGEOT w toku realizacji projektu, była chęć zaoferowania użytkownikom tego kompaktowego coupé doskonałych walorów estetycznych i technologicznych oraz pasjonujących doświadczeń. Realistycznemu podejściu do przestrzeni i proporcji model PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT zawdzięcza swój dynamiczny charakter oraz możliwość urzeczywistnienia ambicji marki PEUGEOT w nowoczesny i aktywny sposób.

PASJONUJĄCE DOŚWIADCZENIE

Naszym jedynym celem jest sprawić, by użytkownik czuł się w swoim samochodzie tak komfortowo jak we własnym domu – niezależnie od stylu jazdy. Umożliwia to m.in. subtelne połączenie zaawansowanych technologicznie podzespołów i wysublimowanych materiałów.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Celem marki Peugeot w przypadku modelu e-LEGEND CONCEPT było zintensyfikowanie doświadczeń związanych z eksploatacją w pełni autonomicznego, elektrycznego i skomunikowanego samochodu.

CZTERY TRYBY JAZDY

W zależności od rodzaju ruchu drogowego lub wymagań kierowcy model PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT oferuje do wyboru cztery tryby jazdy.
DWA TRYBY SAMOCZYNNEGO PROWADZENIA
SOFT: połączenie cyfrowych powierzchni i informacji zredukowane do absolutnego minimum.
SHARP: maksymalne połączenie z Twoją cyfrową aktywnością (sieci społecznościowe, dziennik itp.); dostępne jest dynamiczne uzupełnianie treści. 
DWA TRYBY MANUALNE
LEGEND: tryb „wycieczkowy”, który wykorzystuje trzy tarcze wzorowane na modelu 504 Coupé oraz oferuje cyfrowe odwzorowanie drewna wyświetlane na poszczególnych ekranach.
BOOST: dynamiczna i stymulująca jazda dzięki mocnemu silnikowi elektrycznemu. Skupienie się na drodze wyświetlanej na dużym pojedynczym ekranie. 
W trybie samoczynnego prowadzenia konfiguracja wnętrza modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT zostaje dostosowana w oparciu o technologię drive-by-wire. Składana kierownica chowa pod soundbarem, odsłaniając 49-calowy ekran. Przednie siedzenia pochylają się, a podłokietniki rozkładają automatycznie, otwierając duży schowek ze strefą indukcyjnego ładowania smartfonów. Główne elementy obsługowe pozostają dostępne za pomocą konsoli środkowej wbudowanej w fotel kierowcy.

Pasażerowie mogą oddawać się ulubionym zajęciom: graniu na wbudowanej konsoli do gier lub oglądaniu filmów na zakrzywionym ekranie środkowym bądź ekranie w każdej z osłon przeciwsłonecznych.

W PEŁNI ELEKTRYCZNY NAPĘD

Model PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT oferuje w pełni elektryczny napęd, czym wpisuje się idealnie w wizję marki dotyczącą transformacji energetycznej.
W oparciu o akumulatory o pojemności 100 kWh silnik wytwarza moment obrotowy 800 Nm i moc 340 kW rozdzielaną na cztery koła napędowe. Takie parametry napędu zapewniają przyspieszenie od 0 do 100 km/godz. w mniej niż 4 sekundy oraz prędkość maksymalną 220 km/godz. Samochód ma zasięg 600 km wg standardu WLTP, z czego 500 km można osiągnąć w ciągu 25 minut dzięki szybkiemu ładowaniu.
Model PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT pielęgnuje ducha eliminowania ograniczeń technologicznych, oferując ładowanie indukcyjne.

SYSTEMY AUDIO I ŁĄCZNOŚCI

We współpracy z firmą SOUNDHOUND Inc.®, liderem w dziedzinie technologii sztucznej inteligencji, w modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT udało się wprowadzić obsługiwanego głosowo osobistego asystenta przystosowanego do wymogów autonomicznej jazdy.
Wypowiadając określoną frazę, kierowca może zmienić tryb jazdy, odtworzyć ulubioną listę utworów czy nawet otworzyć lub zamknąć drzwi samochodu.
System odpowiada cyfrowym głosem Gillesa Vidala (dyrektora projektowego koncernu PEUGEOT) i obsługuje 17 języków!
Wersja dostosowana do potrzeb naszych samochodów produkowanych seryjnie będzie dostępna z pojazdami marki PEUGEOT w ciągu 2 lat.
Firmy PEUGEOT i FOCAL pracują wspólnie nad otoczeniem dźwiękowym nowej generacji, łącząc rygorystyczne standardy z innowacjami, tak aby zagwarantować wyjątkowe doznania dźwiękowe.
Bez względu na rodzaj źródła dźwięku architektura akustyczna marki FOCAL® zapewnia optymalne odtwarzanie muzyki.
Zapowiadając przyszłość wbudowanych systemów audio, system wprowadzony w modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT został zaprojektowany z uwzględnieniem niedostępnych wcześniej funkcji audio:
„Mapping”, która zapewnia między innymi wysyłanie komunikatów nawigacyjnych tylko do kierowcy, podczas gdy pozostali pasażerowie słyszą jedynie muzykę.
„Zoning”, która umożliwia pełną personalizację treści poprzez umieszczenie każdego pasażera w indywidualnej bańce dźwiękowej, która nie przeszkadza nikomu innemu.

EFEKTOWNY, ZMYSŁOWY WYGLĄD

W PEUGEOT udowadniamy, że hiperzaawansowany technologicznie samochód może świetnie wyglądać.

Sylwetka coupé samochodu autonomicznego potęguje radość z jazdy w oparciu o bardzo nowoczesne elementy oraz wyjątkowo realistycznie i pragmatycznie podejście do wymiarów i proporcji. Pojawienie się nowych platform elektrycznych otwiera przed projektantami wiele możliwości, eliminując jednocześnie ograniczenia techniczne związane z wykorzystaniem silnika spalinowego.

Wizja technologiczna modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT czerpie z całego dziedzictwa marki. Ukłonem w stronę tego dziedzictwa jest reinterpretacja głównych motywów stylistycznych modelu 504 coupé: opływowej, sportowej, zwartej i zmysłowej sylwetki z linią dachu pochylającą się w kierunku osi tylnej oraz z dużymi oknami.

 

Z przodu widoczne są charakterystyczne elementy stylistyki modelu w postaci motywu trzech pazurów oraz dwóch podwójnych modułów reflektorów nawiązujących do czterech lamp modelu 504 coupé.
Strefa techniczna znajduje się pod reflektorami. Umieszczone są w niej wszystkie systemy wspomagania prowadzenia.
Całe czoło pojazdu cofa się ku nadkolom i jest przedzielone czarną aluminiową belką, która stanowi nawiązanie do chromowanych zderzaków ze stali nierdzewnej.

 

Zaawansowany pod względem technologicznym tył pojazdu obejmuje wyróżniający element stylistyczny marki PEUGEOT w postaci motywu 3 pazurów.
Trzecie światło stop umieszczono w górnej części tylnej szyby. Biegnie ono na całej jej długości wraz z systemem odblaskowym, który odbija światło na tylną szybę.

 

Z boku można wyodrębnić trzy warstwy, w tym przedłużenie platformy technicznej na dole oraz dużą ilość szkła, co stanowi nawiązanie do proporcji metalu i szkła w modelu PEUGEOT 504 Coupé. Duże szklane powierzchnie rozjaśniają wnętrze kabiny modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT. Kształt nadkoli stanowi grę z przestrzenią negatywową, a w nadkolach kół przednich biegną kanały powietrza. Całość łączy metalowy łuk, który otacza szyby boczne i podkreśla linię tylnej szyby z fasetowanego szkła. Na widocznym z zewnątrz pod tylną szybą ekranie wyświetlana jest spersonalizowana wiadomość powitalna i poziom naładowania akumulatora. Wyświetlane jest również ostrzeżenie skierowane do osób na zewnątrz z informacją, że samochód porusza się autonomicznie. Dotykowy panel sterujący otwieraniem drzwi został dyskretnie ukryty w bocznym oknie.

Karoseria pokryta została wyjątkowo gładką powłoką lakierniczą w subtelnym szampańskim odcieniu szarości.
W zależności od oświetlenia zewnętrznego kolor oscyluje od chromu odbijającego całe otoczenie do polerowanego brązu.
Efekt ten przypomina technikę wykorzystywaną do zdobienia butelek przez najlepsze marki perfum.

 

Koła obejmują 19-calowe obręcze i opony MICHELIN® w standardowych rozmiarach, co stanowi wyraz realistycznego podejścia i wiarygodności.

 

NAJWYŻSZA JAKOŚĆ MATERIAŁÓW

W celu stworzenia widnego, eleganckiego przedziału pasażerskiego projektanci zastosowali ciepłe materiały, które stanowią przeciwwagę dla zimnych cyfrowych powierzchni. Kontrastuje to z trendem polegającym na wprowadzaniu całkowicie cyfrowego otoczenia.

Aksamit wraca do łask. Gładki i wyjątkowo przyjemny w dotyku jedwabisty aksamit, specjalnie wyselekcjonowany w swojej najdoskonalszej postaci, został w przemyślany sposób połączony z nowoczesnym splotem technicznym, co przekłada się na szersze możliwości produkcyjne. Materiał jest tkany cyfrowo, specjalnie z myślą o modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT, z błyszczącej nici. Ten sam materiał jest wykorzystywany także w modelach PEUGEOT 3008 SUV i 5008 SUV.

Górne części i progi drzwi wykonane zostały z drewna paldao przez naszego partnera – firmę HERVET MANUFACTURIER®. To egzotyczne drewno pozyskiwane jest z odnawialnych lasów i przypomina meble z lat 60. XX wieku, które w tamtych czasach wykonywane były z drewna różanego lub hebanu. Ciemne słoje tego drewna uwydatniają turkusowy błękit siedzeń i wykładziny podłogowej. To nowoczesne podejście do drewna stanowi nawiązanie do desek rozdzielczych wersji GT modeli PEUGEOT 3008, 5008 i 508.

SILNE, POZYTYWNE EMOCJE

W całym przedziale pasażerskim widoczne są dwa podstawowe motywy materiałów (lub ich cyfrowych interpretacji): siatki linii z brązu lub siatki linii imitujących drewno kredensowe. Motywy te są wyświetlane na 16 ekranach o różnych rozmiarach, w tym skierowanym w stronę pasażerów 49-calowym zakrzywionym ekranie pod soundbarem, 29-calowych ekranach w drzwiach oraz 12-calowym ekranie w każdej osłonie przeciwsłonecznej. Cyfrowe powierzchnie zostały starannie zaprojektowane tak, aby wtapiały się płynnie w otoczenie przedziału pasażerskiego. Podczas jazdy konsola środkowa zapewnia dostęp do głównych elementów obsługowych za pomocą pokrętła i 6-calowego ekranu dotykowego. Po lewej stronie kierownicy znajduje się cyfrowy przełącznik elementów obsługowych menu kontekstowego, które można skonfigurować zgodnie z trybem jazdy.

 

 

Siedzenia w kształcie litery H z pionowymi poduszkami zainspirowane zostały wyglądem siedzeń w modelu PEUGEOT 504 Coupé. Dzięki ograniczeniu wymiarów uzyskano redukcję wagi, natomiast dzięki zastosowaniu pianki z pamięcią kształtu udało się uzyskać „wygodne dopasowanie” będące połączeniem komfortu i stymulującego wsparcia (jak w przypadku garnituru szytego na miarę) . Ustawione poprzecznie zagłówki podlegają regulacji oraz można je całkowicie wsunąć do wnętrza siedzenia.

Responsive i-COCKPIT® korzysta z rozwiązań i-COCKPIT® znanych z innych modeli marki PEUGEOT. Obejmuje on zestaw słuchawkowy, wyświetlacz typu Head-Up Display z 3 pokrętłami oraz ultrakompaktową kierownicę.